QLD State Team Tim Trail Championship
Result: U17 Boys
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
ST17M |
U17M State TEAM |
|
24:11.79 |
|
|
|
19 |
Matson MCADAM |
|
|
|
|
|
17 |
Jarlath WHITTAKER |
|
|
|
|
|
18 |
Ephraim MARTENSON |
|
|
|
|
|
20 |
Harvey MCINTOSH |
|
[+6.00] |
|
|
- Average speed of the winning team: 44.63 km/h
- Number of teams: 1
Result: U15 Boys
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
ST15M |
U15B state TEAM |
|
25:38.39 |
|
|
|
30 |
Luke RICHERT |
|
|
|
|
|
27 |
Alex HEWES |
|
|
|
|
|
29 |
Thomas LOADSMAN |
|
|
|
|
|
28 |
Ethan LANG |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
HWCC |
Hamilton Wheelers U15 |
|
31:03.08 |
+5:24.69 |
|
|
38 |
Luke BRADLEY |
|
|
|
|
|
37 |
Lachlan WALTERS |
|
|
|
|
|
39 |
Ren Han TSEN |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 42.12 km/h
- Number of teams: 2
Result: U17 Girls
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
ST17W |
U17W state TEAM |
|
27:53.68 |
|
|
|
48 |
Keeley HENDERSON |
|
|
|
|
|
47 |
Villo HALASZ |
|
|
|
|
|
50 |
Stephanie LEECH |
|
|
|
|
|
49 |
Georgia WILSON |
|
[+3:05.00] |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
GCC15 |
Gold Coast Cycling Club u/15w |
|
29:18.29 |
+1:24.61 |
|
|
58 |
Amelie SANDERS |
|
|
|
|
|
60 |
Akala KEEBLE |
|
|
|
|
|
57 |
Maddison SMITH |
|
|
|
|
|
59 |
Eden SEALY-CUNNINGTON |
|
[+8.00] |
|
|
- Average speed of the winning team: 38.72 km/h
- Number of teams: 2
Result: Elite Men
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
FPC |
Futuro Pro Cycling |
|
1h34:38.13 |
|
|
|
701 |
Matthew LAMBERT |
|
|
|
|
|
704 |
Rhys ROBOTHAM |
|
|
|
|
|
703 |
Harley MOORE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
ARA |
ARA Pro Racing Sunshine Coast |
|
1h38:29.36 |
+3:51.23 |
|
|
724 |
Zack GILMORE |
|
|
|
|
|
723 |
Matthew RICE |
|
|
|
|
|
722 |
Ryan THOMAS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
LCC |
LOGAN CYCLING CLUB |
|
1h42:54.44 |
+8:16.31 |
|
|
713 |
Kevin BIFFIGER |
|
|
|
|
|
714 |
Aden DEJAGER |
|
|
|
|
|
712 |
Ben CARMAN |
|
|
|
|
|
711 |
Trent CARMAN |
|
[+18.00] |
|
|
- Average speed of the winning team: 45.65 km/h
- Number of teams: 3
Result: Womens Masters 4-7
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
SDC |
SDC Racing |
|
59:14.99 |
|
|
|
733 |
Anne ELLIOTT |
|
|
|
|
|
732 |
Elizabeth NELSON |
|
|
|
|
|
731 |
Deborah LATOUF |
|
|
|
|
|
734 |
Tess MARTIN-WALLACE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
S100 |
S100 race team |
|
1h05:47.87 |
+6:32.88 |
|
|
743 |
Tina WHITESIDE |
|
|
|
|
|
742 |
Lisa COX |
|
|
|
|
|
741 |
Lucretia BATTLE |
|
|
|
|
|
744 |
Glenda BANAGHAN |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 36.46 km/h
- Number of teams: 2
Result: Womens Masters 1-3
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
BSBN |
Bel Squad Bandits |
|
1h02:37.72 |
|
|
|
772 |
Selina GREEN |
|
|
|
|
|
771 |
Aimee SCHOUPPE |
|
|
|
|
|
773 |
Sarah LEUENBERGER |
|
|
|
|
|
774 |
Kirstin LEECH |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
BSBE |
Bel Squad Beginners |
|
1h10:21.49 |
+7:43.77 |
|
|
753 |
Jade STAFRACE |
|
|
|
|
|
752 |
Deanna ANDERSSON |
|
|
|
|
|
751 |
Lidia DUDINA |
|
|
|
|
|
754 |
Sacha MIDDLETON |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
BSBA |
Bel Squad Babes |
|
1h17:58.97 |
+15:21.25 |
|
|
763 |
Tadii MCLEAN |
|
|
|
|
|
762 |
Deborah ROBERTS |
|
|
|
|
|
761 |
Sarah DUSHA |
|
|
|
|
|
764 |
Donna CAMERON |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 34.49 km/h
- Number of teams: 3
Result: Under 19 Women
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
TSG |
Team Scody p/b Galibier Partners |
|
57:17.46 |
|
|
|
783 |
Briana MCDONALD |
|
|
|
|
|
782 |
Liliana MCLENNAN |
|
|
|
|
|
781 |
Brooke CARNES |
|
|
|
|
|
784 |
Stephanie CORSET |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 37.70 km/h
- Number of teams: 1
Result: Mens Masters 6-7
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
RNBR |
Red n Black racing |
|
54:45.59 |
|
|
|
803 |
Rob CAIN |
|
|
|
|
|
802 |
Ashley SEAWRIGHT |
|
|
|
|
|
801 |
Robert PARTINGTON |
|
|
|
|
|
804 |
Wayne SOROUR |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
RCMCS |
RCMC Sixers |
|
56:10.31 |
+1:24.72 |
|
|
793 |
Colin MARCHANT |
|
|
|
|
|
792 |
Wayne KNOTT |
|
|
|
|
|
791 |
Peter MOOLENSCHOT |
|
|
|
|
|
794 |
Joe MAARTENS |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 39.44 km/h
- Number of teams: 2
Result: Mens Masters 4-5
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
GCCC |
Gold Coast Cycling Club 4/5 |
|
48:56.00 |
|
|
|
873 |
Lloyd DARBY |
|
|
|
|
|
872 |
David BARBER |
|
|
|
|
|
871 |
Peter GWYNNE |
|
|
|
|
|
874 |
Michael STUART |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
KOFU |
Koiled / Futuro |
|
49:26.19 |
+30.19 |
|
|
854 |
Klaus AUCKENTHALER |
|
|
|
|
|
852 |
Ian JOHNSTON |
|
|
|
|
|
851 |
Shannon DUGGAN |
|
|
|
|
|
853 |
Jason MCNAULTY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
ENTR |
Entrago Racing p/b Aeon Health |
|
49:32.95 |
+36.95 |
|
|
863 |
Graeme WEEKS |
|
|
|
|
|
862 |
Brett LUTZE |
|
|
|
|
|
861 |
Stephen NORTH |
|
|
|
|
|
864 |
Troy HAWTHORN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
JICA |
Jicaroma |
|
51:32.36 |
+2:36.36 |
|
|
883 |
Rod TANNER |
|
|
|
|
|
882 |
Cameron BAILEY |
|
|
|
|
|
881 |
James MURPHY |
|
|
|
|
|
884 |
Mark CROONEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
TWS |
Tail Winds |
|
51:46.17 |
+2:50.17 |
|
|
814 |
Rod CAMM |
|
|
|
|
|
812 |
Darren DONALDSON |
|
|
|
|
|
811 |
Nick MILLER |
|
|
|
|
|
813 |
Peter THEODORE |
|
[dnf] |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
CERT |
Compnow Electrolite Racing Team |
|
52:04.76 |
+3:08.76 |
|
|
823 |
Darren TOMS |
|
|
|
|
|
822 |
Dean RUSSELL |
|
|
|
|
|
821 |
Michael NEWELL |
|
|
|
|
|
824 |
Peter MURPHY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
RCMCR |
RCMC Red |
|
54:29.29 |
+5:33.29 |
|
|
833 |
David SMITH |
|
|
|
|
|
832 |
Lee STARIHA |
|
|
|
|
|
831 |
Mark HAYNES |
|
|
|
|
|
834 |
Jason TURNER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
IPSL |
Ipswich Lads |
|
56:25.57 |
+7:29.57 |
|
|
843 |
Paul HERBERT |
|
|
|
|
|
842 |
Scott OVENDEN |
|
|
|
|
|
841 |
Ian SNODGRASS |
|
|
|
|
|
844 |
Mark TAYLOR |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 44.14 km/h
- Number of teams: 8
Result: Mens Masters 1-3
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
SBB |
Simba's band of bikes |
|
47:13.09 |
|
|
|
922 |
Cameron ALLEN |
|
|
|
|
|
921 |
Justin PALMER |
|
|
|
|
|
923 |
Nathan CAMBELL |
|
|
|
|
|
924 |
Luke BONA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
TENT |
Team Entrago |
|
47:25.05 |
+11.96 |
|
|
943 |
Nick BLADEN |
|
|
|
|
|
942 |
Sean MURRAY |
|
|
|
|
|
941 |
Kyle GODSON |
|
|
|
|
|
944 |
Benjamin PEGARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
HCR |
Harcourts Racing Team |
|
48:57.06 |
+1:43.97 |
|
|
933 |
Michele MUSCILLO |
|
|
|
|
|
932 |
Eric GRINDLEY-FERRIS |
|
|
|
|
|
931 |
John CARR |
|
|
|
|
|
934 |
Dave MCADAM |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
ALT |
Altitude Cycling Team p/b Allsports Physiotherapy |
|
49:06.19 |
+1:53.10 |
|
|
904 |
Andrew SMALL |
|
|
|
|
|
903 |
Cameron SCHEMBRI |
|
|
|
|
|
902 |
Ric BAKER |
|
|
|
|
|
901 |
Stephen RASHLEIGH |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
FRATR |
Fratelli Racing |
|
49:08.99 |
+1:55.90 |
|
|
893 |
Mark LASPINA |
|
|
|
|
|
892 |
Andrew FORREST |
|
|
|
|
|
891 |
Andrew MATHIESEN |
|
|
|
|
|
894 |
Paul ANDREW |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 45.75 km/h
- Number of teams: 6
Result: Under 19 Men
|
|
|
|
Time |
Gap |
|
1. |
BAL |
Balmoral Elite Team |
|
50:01.15 |
|
|
|
953 |
Thomas MOORE |
|
|
|
|
|
951 |
Xander GRIFFITHS |
|
|
|
|
|
952 |
James PANIZZA |
|
|
|
|
|
954 |
Connor ERASMUS |
|
|
|
|
- Average speed of the winning team: 43.18 km/h
- Number of teams: 1